Skip to content
1 rok ago

523 words

Szokujące, niefiltrowane obrazy z więzienia Abu Ghraib w Iraku skupiły uwagę świata na losie osób, które przeżyły tortury. Lekarze w Stanach Zjednoczonych konfrontowani są jak nigdy wcześniej z potrzebą identyfikacji i leczenia fizycznych i psychicznych następstw skrajnej przemocy i tortur. Jednak nie jest to nowa rola dla lekarzy. Ponad 45 krajów cierpi obecnie z powodu zniszczeń spowodowanych masową przemocą1. Wiek XX został nazwany wiekiem uchodźczym , a dziesiątki milionów ludzi zostało brutalnie wypędzonych ze swoich domów. Miliony tych osób osiedliły się w Stanach Zjednoczonych, a uchodźcy, osoby ubiegające się o azyl i nielegalni imigranci obecnie często wchodzą do naszych zakładów opieki zdrowotnej. Więzienie Abu Ghraib, Irak, maj 2003. Zdjęcie: Benjamin Lowy, przedruk za zgodą Corbis.

Pomimo rutynowej ekspozycji na cierpienia ofiar brutalności ludzi, specjaliści od opieki zdrowotnej często unikają konfrontacji z tą rzeczywistością. Moi koledzy i ja opiekowaliśmy się ponad 10 000 osób, które przeżyły tortury. Z naszego doświadczenia wynika, że w Bośni i Hercegowinie, Kambodży, Timorze Wschodnim czy Stanach Zjednoczonych lekarze unikają zwracania uwagi na objawy choroby związane z torturami, ponieważ obawiają się otwarcia Puszka Pandory: wierzą, że nie będą mieli narzędzi ani czasu, aby pomóc oprawcom przeżyć tortury, gdy tylko zdobędą swoją historię.
Niestety ocaleni i klinicyści mogą spiskować, by stworzyć związek oparty na unikaniu wszelkiej dyskusji o traumie. W jednym przypadku kobieta w średnim wieku z Kambodży przez dziewięć lat miała doskonały związek ze swoim amerykańskim lekarzem, ale nie miał pojęcia, że była torturowana. Miał tylko częściowy sukces w kontrolowaniu cukrzycy typu 2. Po uczestnictwie w sesji szkoleniowej poświęconej leczeniu skutków terroryzmu po wydarzeniach z 11 września 2001 r. Lekarz zapytał pacjenta po raz pierwszy, czy przeszła ekstremalną przemoc lub tortury. Wyjaśniła, że dwoje jej dzieci zmarło z głodu w Kambodży, jej mąż został zabrany brutalnie i zniknął, a ona została seksualnie pogwałcona pod Czerwonymi Khmerami. Niedawno w Stanach Zjednoczonych jej pozostała córka została prawie śmiertelnie zadźgana przez gang, który włamał się do jej domu. Od 11 września pacjentka zabrała się do barykadowania w swoim domu, zostawiając tylko swojego lekarza.
Kiedy lekarz dowiedział się o traumatycznej historii pacjenta, wykorzystał narzędzie do badania (dostępne na stronie www.hprt-cambridge.org/screening), aby zbadać skutki swoich traum, diagnozując poważną depresję. Z biegiem czasu był w stanie leczyć depresję za pomocą leków i poradnictwa, co ostatecznie doprowadziło do kontroli cukrzycy.
Dlatego skuteczna opieka nad osobami, które przeżyły tortury, musi rozpocząć się od świadomości. Identyfikacja pacjenta, który był torturowany, nie jest jak znalezienie igły w stogu siana. Wiele cech charakterystycznych tła pacjenta dostarcza wskazówek, że mogło dojść do tortur. Szacuje się na przykład, że 60% osób ubiegających się o azyl w Stanach Zjednoczonych było torturowanych, podobnie jak wielu uchodźców i pracowników migrujących
[podobne: belimumab, dekstrometorfan, dabrafenib ]
[hasła pokrewne: citodent wrocław, zespol klinefeltera, układ oddechowy sprawdzian puls życia 2 ]

0 thoughts on “Surviving Torture”