Skip to content

Podręcznik czerniaka

1 rok ago

484 words

Złośliwy czerniak jest coraz ważniejszym problemem zdrowia publicznego. Pomimo faktu, że przyczyną większości czerniaków – nadmiernej ekspozycji na światło ultrafioletowe – wiadomo, częstość występowania tego nowotworu rośnie szybciej niż częstość występowania jakiegokolwiek innego raka w Stanach Zjednoczonych. Przy obecnym tempie w tym roku pojawi się ponad 90 000 przypadków czerniaka, a ryzyko zachorowania na tę chorobę u osoby mieszkającej w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych wynosi obecnie na 37. Jeszcze ważniejsze jest to, że jedna osoba umiera na raka każdego godzinę w tym kraju. Ponadto zakres możliwych prezentacji poszerzył się, a czerniaki są postrzegane nie tylko przez onkologów, ale także przez innych specjalistów i przez specjalistów. Z tych wszystkich powodów istnieje zapotrzebowanie na aktualną, obszerną książkę referencyjną na temat czerniaka. Thompson, Morton i Kroon zaspokajają tę potrzebę, gromadząc szeroką, znaną na całym świecie grupę autorów, którzy kompleksowo omawiają spektrum problemów związanych z czerniakiem w tym doskonałym podręczniku. Tekst prezentowany jest w formacie łatwym do odczytania. Istnieje wiele tabel i wykresów, które prezentują dane w sposób ułatwiający zrozumienie.
Kilka cech wyróżnia tę książkę spośród innych w tej dziedzinie. Informacje prezentowane są w 14 logicznie podzielonych sekcjach. Książka zaczyna się od rozdziału na temat historii czerniaka, który stawia przedmiot w wyjątkowej perspektywie. Poza omówieniem tradycyjnych terapii, przedstawiono obszerny przegląd eksperymentalnych podejść do leczenia. Szczególnie przydatny jest rozdział dotyczący wytycznych zarządzania. Rozdziały dotyczące czerniaka specyficznego dla miejsca stanowią przydatne odniesienie.
Żaden podręcznik nie jest doskonały, a ten ma również pewne braki. Nie ma tak wielu zdjęć klinicznych, jakie mogą być potrzebne, a kolory niektórych zdjęć są wyłączone. Niektóre rozdziały są bardzo krótkie, a wiele odnośników jest nieaktualnych. Schemat blokowy dotyczący diagnostyki i leczenia czerniaka byłby pomocny w powiązaniu przedstawionych koncepcji i ułatwieniu w ten sposób opieki nad pacjentem. Międzynarodowa perspektywa tej książki jest ogólnie pozytywna, ale niektóre z tematów (np. Zapobieganie) pomijają punkt widzenia USA. Wreszcie, byłoby pomocne, gdyby książka była opatrzona kompaktowym dyskiem obrazów, który mógłby zostać użyty do nauczania.
Niezależnie od tych ograniczeń oceniam tę książkę jako wyjątkową. Jako ekspert w czerniaku mogłem nauczyć się nowych faktów i informacji klinicznych z tej książki, które poprawią moją opiekę nad pacjentami. Czytelnicy z mniejszą wiedzą, którzy muszą dowiedzieć się więcej na temat czerniaka, aby zwiększyć opiekę nad chorymi chorymi, również skorzystają z tej książki. Z tych wszystkich powodów polecam podręcznik do czerniaka tym, którzy interesują się tym rakiem.
Darrell S. Rigel, MD
New York University Medical Center, Nowy Jork, NY 10016

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: nutrend, bikalutamid, anastrozol ]
[patrz też: stopy plasko koslawe, syndrom sztokholmski w związku, szczepionka błonica tężec krztusiec ]

0 thoughts on “Podręcznik czerniaka”