Skip to content

Metabolizm apolipoproteiny B u osób z niedoborem apolipoprotein CIII i AI. Dowód, że apolipoproteina CIII hamuje katabolizm lipoprotein bogatych w triglicerydy przez lipazę lipoprotein in vivo.

1 rok ago

261 words

Poprzednie dane sugerują, że apolipoproteina (apo) CIII może hamować zarówno hydrolizę trójglicerydów przez lipazę lipoproteinową (LPL), jak i apoproteinowane przez E lipoproteiny bogate w triglicerydy przez wątrobę. Badaliśmy metabolizm apo B w bardzo małej gęstości (VLDL), średniej gęstości (IDL) i lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL) u dwóch sióstr z niedoborem Apo CIII-apo AI. Badani mieli obniżone poziomy triglicerydów VLDL, prawidłowy cholesterol LDL i prawie brak lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Analiza przedziałowa kinetyki metabolizmu apo B po wstrzyknięciu 125I-VLDL i 131I-LDL ujawniła frakcyjne szybkości kataboliczne (FCR) dla VLDL apo B, które były sześć do siedmiu razy szybsze niż normalnie. Jednoczesne wstrzyknięcie [3H] glicerolu wykazało szybki katabolizm triglicerydu VLDL. VLDL apo B został szybko i wydajnie przekonwertowany na IDL i LDL. FCR dla LDL apo B był normalny. Eksperymenty in vitro wykazały, że chociaż surowice od pacjentów z niedoborem Apo-CIII-apo-AI były w stanie normalnie aktywować oczyszczoną LPL, zwiększanie objętości tych surowic nie powodowało progresywnego hamowania aktywności LPL możliwej do udowodnienia w przypadku normalnych surowic. Dodanie oczyszczonego apo CIII do pozbawionego surowic skutkowało 20-50% zmniejszeniem maksymalnej aktywności LPL w porównaniu z poziomami aktywności uzyskanymi przy tych samych objętościach natywnych, niedostatecznych surowic. Te badania in vitro, łącznie z wynikami in vivo, wskazują, że u normalnych osobników apo CIII może hamować katabolizm lipoprotein bogatych w triglicerydy przez lipazę lipoproteinową.
[przypisy: syndrom sztokholmski w związku, spieniony mocz, setaloft skutki uboczne ]

0 thoughts on “Metabolizm apolipoproteiny B u osób z niedoborem apolipoprotein CIII i AI. Dowód, że apolipoproteina CIII hamuje katabolizm lipoprotein bogatych w triglicerydy przez lipazę lipoprotein in vivo.”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: kabiny prysznicowe z hydromasażem[…]