Skip to content

Glukokortykoidy hamują neurogenne wynaczynienie plazmy i zapobiegają wynaczynieniu wywołanemu przez wirusy w tchawicy szczura.

1 rok ago

226 words

Kapsaicyna zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych w błonie śluzowej tchawicy szczura poprzez mechanizm obejmujący uwalnianie tachykinin z nerwów czuciowych. Ten indukowany kapsaicyną wzrost przepuszczalności naczyń jest potęgowany przez infekcje wirusowe dróg oddechowych. Niniejsze badanie przeprowadzono w celu określenia, czy to neurogenne wynaczynienie plazmy może być hamowane przez glukokortykoidy, aby poznać przebieg tego hamowania w czasie i określić, czy glukokortykoidy mogą zapobiegać wzmacniającemu wpływowi wirusowych infekcji dróg oddechowych na neurogenne wynaczynienie plazmy. Grupy szczurów F344 wolnych od patogenów leczono deksametazonem przez 2 lub 8 godzin (4 mg / kg ip) lub 48 lub 120 godzin (0,5-4 mg / kg na d ip). Inna grupa szczurów była leczona deksametazonem przez 120 godzin po donosowej inokulacji wirusa Sendai. Wielkość wynaczynienia osocza wytwarzanego przez kapsaicynę lub substancję P oceniano po tym traktowaniu, stosując monastralny niebieski pigment i niebieski barwnik Evansa jako markery wewnątrznaczyniowe. Stwierdziliśmy, że deksametazon zmniejszał, zależnie od dawki, wielkość wynaczynienia osocza wytwarzanego w tchawicy szczura przez kapsaicynę i substancję P. Znaczące hamowanie wytwarzano przez dawkę deksametazonu tak małą jak 0,5 mg / kg śródotrzewnowo. Efekt deksametazonu miał opóźnienie kilku godzin i osiągnął maksimum po 2 dniach leczenia. Ponadto deksametazon zapobiegał nasileniu neurogennego wynaczynienia plazmy, zwykle występującego po 5 dniach zakażenia dróg oddechowych wywołanego przez Sendai.
[podobne: tsh 3 cia generacja, stopy plasko koslawe, puls życia 2 sprawdziany ]

0 thoughts on “Glukokortykoidy hamują neurogenne wynaczynienie plazmy i zapobiegają wynaczynieniu wywołanemu przez wirusy w tchawicy szczura.”